ART / Watercolor paintings & Drawings / Gouache 9477313
*
nr 947 7313
Herbert Gentry
(1919-2003), Sverige
Herbert Gentry (1919-2003), figurkomposition, signed, sheet: 32x50, unframed, damaged.
GOUACHE, Herbert Gentry (1919-2003), figurkomposition, signerad, bladets mått: 32x50, oramad
Condition: skadad
Herbert Gentry, born 1919 in Pittsburgh, USA, dead 2003 in Stockholm, Sweden, Swedish painter of African American origin.
Droit De Suite
Estimate:
2600
Sold:
SEK 1500
Auction date:
Monday Mars 9 2015
at 20:58:41
- Bid history
Time
Bidder
Bid
5/3 11:28:20
1
Vinnande bud
9/3 14:21:34
1
justering av budtak
9/3 20:54:52
1
justering av budtak
- Specialauktion
- Artist/Designer
Herbert Gentry
Herbert Gentry, born 1919 in Pittsburgh, USA, dead 2003 in Stockholm, Sweden, Swedish painter of African American origin.
Read more about Herbert Gentry
- Läs mer...
Gouache
Gouache är en täckande vattenfärg som görs av mindre fint rivet pigment, än det som ingår i klassisk akvarell. Liksom i ren akvarell utgörs bindemedlet av gummi arabicum och har ibland en tillsats av krita.
- Andra sökte även efter
Liknande föremål: akvarell akvareller figurkomposition gouache herbert gentry svensk konst svensk konstnär svenska konstnärer sverige täckfärg vattenfärg
-
7238 WATERCOLOUR
Björn Blomberg (1925-2003). "Snöbyar, Torneträsk"...//
Auction ends
in a week
20 maj at 19:56
-
7124 WATERCOLOUR
födelsedagstavla, 19th century, björkram, 32x38 cm..//
Auction ends
in a week
20 maj at 18:01
-
7081 WATERCOLOUR
unidentified artist. Signed, dated 1906, Stuga, 19..//
Auction ends
in a week
20 maj at 20:00
-
7420 WATERCOLOUR
Peter Kolacz (b. 1968), Kanada. Signread, composit..//
Auction ends
in a week
20 maj at 19:31
-
7425 WATERCOLOUR
Peter Kolacz (b. 1968), Kanada. Composition. Water..//
Auction ends
in a week
20 maj at 20:39
-
7082 WATERCOLOURS
2 pcs, Harry Wichmann (1916-1993), Sweden. Signed,..//
Auction ends
in a week
20 maj at 20:01
*
Herbert Gentry
Condition: skadad
Herbert Gentry, born 1919 in Pittsburgh, USA, dead 2003 in Stockholm, Sweden, Swedish painter of African American origin.
Read more about Herbert Gentry
nr 947 7313
Herbert Gentry
(1919-2003), Sverige
Herbert Gentry (1919-2003), figurkomposition, signed, sheet: 32x50, unframed, damaged.
GOUACHE, Herbert Gentry (1919-2003), figurkomposition, signerad, bladets mått: 32x50, oramad
Condition: skadad
Herbert Gentry, born 1919 in Pittsburgh, USA, dead 2003 in Stockholm, Sweden, Swedish painter of African American origin.
Droit De Suite | |
---|---|
Estimate: | 2600 |
Sold: | SEK 1500 |
Auction date: |
Monday Mars 9 2015 |
- Bid history
Time | Bidder | Bid |
---|---|---|
5/3 11:28:20 | 1 | Vinnande bud |
9/3 14:21:34 | 1 | justering av budtak |
9/3 20:54:52 | 1 | justering av budtak |
- Specialauktion
- Artist/Designer
Herbert Gentry
Herbert Gentry, born 1919 in Pittsburgh, USA, dead 2003 in Stockholm, Sweden, Swedish painter of African American origin.Read more about Herbert Gentry
- Läs mer...
Gouache
Gouache är en täckande vattenfärg som görs av mindre fint rivet pigment, än det som ingår i klassisk akvarell. Liksom i ren akvarell utgörs bindemedlet av gummi arabicum och har ibland en tillsats av krita.
Gouache är en täckande vattenfärg som görs av mindre fint rivet pigment, än det som ingår i klassisk akvarell. Liksom i ren akvarell utgörs bindemedlet av gummi arabicum och har ibland en tillsats av krita.
- Andra sökte även efter
Liknande föremål: akvarell akvareller figurkomposition gouache herbert gentry svensk konst svensk konstnär svenska konstnärer sverige täckfärg vattenfärg
-
7238 WATERCOLOUR
Björn Blomberg (1925-2003). "Snöbyar, Torneträsk"...//
Auction ends
in a week
20 maj at 19:56 -
7124 WATERCOLOUR
födelsedagstavla, 19th century, björkram, 32x38 cm..//
Auction ends
in a week
20 maj at 18:01 -
7081 WATERCOLOUR
unidentified artist. Signed, dated 1906, Stuga, 19..//
Auction ends
in a week
20 maj at 20:00
-
7420 WATERCOLOUR
Peter Kolacz (b. 1968), Kanada. Signread, composit..//
Auction ends
in a week
20 maj at 19:31 -
7425 WATERCOLOUR
Peter Kolacz (b. 1968), Kanada. Composition. Water..//
Auction ends
in a week
20 maj at 20:39 -
7082 WATERCOLOURS
2 pcs, Harry Wichmann (1916-1993), Sweden. Signed,..//
Auction ends
in a week
20 maj at 20:01